Czy trzeba mieć pozwolenie na wiatrówkę?

Posted by blogstrzelecki on Lipiec 9, 2019 in Broń bez zezwolenia |

Wiatrówka Protarget to po prostu potoczna nazwa dla karabinka lub pistoletu pneumatycznego. Wystrzeliwane z niego pociski to śrut. Wykonuje się go z ołowiu, stopu cynku lub z tworzywa wzbogaconego elementami wybuchowymi. Ten rodzaj broni można dość łatwo kupić. Czy wymaga to pozwoleń? Kiedy jest ono niezbędne?

Sport i rekreacja

Wiatrówki używane są do strzelectwa wyczynowego. Korzysta się z nich na mistrzostwach olimpijskich. Używane są też jako jedna z konkurencji w czasie pięcioboju. Można też polować przy ich użyciu na drobną zwierzynę lub szkodniki. Taka broń nie nadaje się do celów bojowych. Najczęściej korzysta się z niej strzelając do tradycyjnej tarczy lub do tarczy w kształcie ludzkiej sylwetki, tzw. silhouette.

Trzeba mieć pozwolenie?

Na większość rodzajów broni palnej należy mieć specjalne pozwolenie. Z wiatrówką sprawa jest bardziej skomplikowana. Zgodnie z polskim prawem, karabiny i pistolety pneumatyczne o energii wylotowej śrutu, która nie przekracza 17 J nie wymagają zmagania się z biurokracją. Nie trzeba ich rejestrować ani uzyskiwać pozwolenia. Jeśli jednak energia przekracza 17 J to nie mamy już do czynienia z wiatrówką, a z bronią pneumatyczną. Obowiązują ją zupełnie inne przepisy.

Copyright © 2019 Blog Strzelecki All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.